eyfel-kulesi-ne zaman-yapıldı

  Dünyada bilindik bir sembol ve balayı için tercih edilen noktalardan en birisi. Mazisinin çok eski olmasından dolayı kazandığı itibar ve bilinirlik düzeyi çok fazla olduğundan Eyfel kulesi en merak edilen yerlerden biridir. Fransa'nın sembolü bu kule Gustave Eiffel tarafından 1889 yılında tamamlanmıştır. Fransız devriminin 100. yılı anısına yapılması planlanan 125 metre genişliğinde ve 300 metre uzunluğunda demirden bir kule yapımı için yarışma düzenlendi. 100'den fazla taslak başvuru yapanlar içinde Gustave Eiffel'in başvurusu kabul edilmiş oldu.

  Eyfel kulesinin inşasında mimar olan Stephen Sauvestre, mühendis Maurice Koechelin ve Emile Nouguier yardım etmiştir. Başlangıçta Paris'in estetiği için tehdit olarak görenler ve merkeze uygun olmayacağını düşünenlerde oldu. Eyfel kulesinin projesi Haziran 1884'te tamamlanmıştır. 28 Ocak 1887 yılında inşasına başlanmıştır. 31 Mart 1889 yılında tamamlanmış ve açılış töreni yapılmıştır. Eyfel kulesi tamamlandıktan sonra 312 metre yüksekliğe ulaşmıştır. Günümüzdeki haliyle birinci katında restoranlar vardır ikinci katına ise gözlem yapmak için çıkılabilir. Turizm cazibesi haline gelen bu yapı sayesinde yılda 6 milyon turist Fransayı ziyaret ediyor.

Eyfel Kulesinin İlginç Özellikleri

 • 1889 yılında tamamlandığı sırada geçici bir yapı olarak düşünülüyor ve 1909 yılında yıkılması planlanıyordu. Radyo kulesi olarak değerlendirilmesi nedeniyle kalıcı oldu.
 • Mevsimsel değişiklikler nedeniyle ortaya çıkan metal genişlemesi ve sıcaklık değişimleri kulenin yüksekliğinde 6 inch kadar değişime sebep olur.
 • Kulede 20.000 lamba vardır.
 • Dünyada 30'dan fazla taklidi vardır.
 • Ağırlığı 7.000 ton civarındadır. 
 • Her gece 5 dakikalığına saat 1'e kadar aydınlatılır. 
 • Kule hakkında şimdiye kadar 108 hikaye yazılmıştır.
 • 300 işçinin bir araya getirdiği 18,038 parça demirden oluşturulan kule, Koechlin’in yaptığı dizaynla iki buçuk milyon perçinle birleştirilmiştir.
 • Paslanmasını önlemek amacıyla kule her yedi yılda bir boyanır. 50-60 ton boyanın kullanıldığı işlem sırasında kulenin tek renk görülebilmesi için aşağıdan tepeye doğru koyulaşan üç ayrı tonda boya kullanılır.


Bu yazı www.listeyazilar.com sitesine aittir.
✔ Bu içeriği beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵

2 yorum:

 1. Liste yazılar özlüyoruz ,özletmeyiniz...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yoğunluk var, pek yazamıyorum ama yakında tekrar devam ederim, teşekkürler bende buraları özlüyorum.

   Sil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat edin.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayın.
4) Yorum yaparken aktif link eklemeyin.

Blogger tarafından desteklenmektedir.