Uzay Hakkında Beyin Yakan 10+ İlginç Bilgi

şaşırtan-özellikleri-uzay-keşifleri

  Uzay uçsuz bucaksız bir boşluk ve içinde milyonlarca olandan milyarlarca olan aklın alamayacağı bir yer. Uzay dediğimiz bu alanda bizlerin yaşamını sürdürdüğü dünyanın ve daha bir çok gezegenin olduğunu biliyoruz. Uzay teknolojisi her ne kadar bizde hiç yok denecek kadar gelişmemiş olsa da bu konuda çok ilerleyen ve çok önemli bulgulara sahip olan devletlerde var. Teknoloji geliştikçe araştırmalar derinleşiyor ve uzay hakkında daha çok ilginç bilgiye rastlıyoruz.

  Böylesine devasa bir sistemde keşifler hiçbir zaman bitmeyecek. Ülkeler ellerindeki tüm imkanlarla yenilikleri aramakta ve uzaya yerleşmekte kararlı gibi görünüyor. Gelişmiş teleskoplar ve uzaya gönderilen keşif mekikleri ile detaylı bilgiler alınıyor ve dünyaya aktarılıyor. Şu ana kadar keşfedilmiş ve ilginç olması ile değer görmüş bilgileri paylaşmak istiyorum.

Uzay Hakkında İlginç Bilgiler


 1) Ay Güneşten küçük olmasına rağmen güneş tutulması nasıl gerçekleşiyor?

 Evren birbiri ile uyumlu ve belli bir matematiği olan eşsiz bir yerdir. Her şey neyi ne zaman yapacağına planlanmış vaziyette yerinde duruyor. Güneşin çapı ayın çapından 400 kat daha küçük ama aynı zamanda ay da dünyaya güneşten 400 kat daha yakın. Bu sayede ne eksik ne fazla bir şekilde kusursuz bir kapanmaya şahit olabiliyoruz. Güneş tutulması bu harika oran sayesinde gerçekleşse de yapılan araştırmalara göre ayın yörüngesi değiştiğinden 50 milyon yıl sonra güneş tutulması kusursuz olarak devam edemeyecek.

 2) Güneş ne kadar büyüktür?

 Güneş çıplak gözle görülemeyecek kadar büyüktür. Güneşli havalarda yaşadığımız mutluluğun ve enerjinin bizler için değeri oldukça fazladır. Bize yaz mevsimini simgeleyen ve hayatımızı aydınlatan bu alev topunun büyüklüğünü anlatmak için örnek vermek gerekir. Dünyamız 110 m² bir evdeki asılı bir ampul gibi kalıyor. Güneş içine 1 milyondan fazla dünya sığdırabilir. Dünyanın büyüklüğünü düşündüğünüzde bu rakam ne kadar heybetli geliyor değil mi?

 3) Dünyadaki elmas ne kadar değerli bilinir. Peki uzaydaki elmas ne kadar büyük olabilir?

 Dünyamızda değerli taşlar için savaşlar çıktığını ve ölümler yaşandığını hepimiz biliyoruz. Elmas dünyada belli bölgelerde kümelenmiş değerli bir taş olması ile bilinir. Ancak uzayda bir gezegen düşünün ki dünyadan iki kat daha büyük ve elmastan oluşuyor. Bu gezegen tamamen gerçek ve "55 Cancri e" olarak biliniyor. Grafit ve elmaslarla kaplı bu gezegen dünyaya 40 ışık yılı uzaklıktadır. 

 Dünyamıza taş, çamur gibi sıra dışı yağmurların yağdığı olmuştur. Elmas yağmuru sadece Jüpiter ve Satürn de yaşanıyor. Bu gezegenlerde meydana gelen yıldırım fırtınaları metanı karbona dönüştürüyor ve karbon düşmeye başladığında katılaşarak elmas halini alıyor. Dünyamıza böyle bir yağmur yağsaydı acaba ne gibi sonuçları olurdu?

 4) Filmlerdeki sahneler uzaydaki gerçekle örtüşmüyor. Uzayda patlama olunca ses çıkar mı?

 Sinema sektöründe uzay filmleri büyük ilgi görür ve her dönem yenileri çekilir. Aksiyonu bol olan bu filmlerde zor da kalma ve bir patlama mutlaka görürüz. Ancak filmlerde patlama sahnelerinde büyük bir ses yankılanır. Halbuki uzay da hava olmadığı için ses de olmaz. Küçük ses dalgaları ve titreşimler olur ama insanın duyamayacağı bir frekanstadır. Bu nedenle bilinenin aksine uzayda ses olmaz. Tamamen huzurlu bir yerdir!

 5) Dünyadaki ağaçlar galaksideki yıldızlardan daha fazla olabilir mi? 

 Betonlaşma artıyor ve yeşil alanlar dünya genelinde azalıyor olsa da galaksimizdeki yıldızlardan daha fazla ağaç olduğu bilinmektedir. Dünya üzerindeki ağaç sayısı 3 trilyon ve galaksideki yıldızların sayısı 100-400 milyar arasında olduğu tahmin ediliyor.

 6) Çok çok büyük bir dağ görmek için nereye gitmek gerekir?

 Mars'ta bulunan Olympus dağı çok büyük bir alan kaplar. Öyle ki taban genişliği İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesinin kapladığı alan kadardır. Dağın yüksekliği 25 km olmasına rağmen enteresan tarafı bir dağcının zirvesine ulaştığını düşünürsek bunun farkında olamayacağıdır. Olympus dağının eğimi ile gezegenin kavisi birleştiği için görünmez duruma gelmiştir. 

 7) Venüs gezegeninde 1 günün 1 yıldan daha uzun sürdüğünü biliyor muydunuz?

 Gezegenlerin güneş etrafındaki turu yılları, kendi eksenlerindeki turu da günleri oluşturuyor. Venüs'ün farkı kendi eksenindeki dönüşünü 243 dünya yılında, güneş etrafındaki dönüşünü ise 225 dünya yılında tamamlamasıdır. Böylece Venüs'te 1 gün 1 yıldan uzun sürüyor.

 8) Plüton neden gezegen olmaktan çıkarıldı?

 Yıllardır gezegen sayısı 9 olarak öğretildi ve ezberletildi. Ancak 2006 yılına gelindiğinde Plütonun gezegen olmadığı anlaşıldı. Bir uzay cisminin gezegen olarak kabul edilmesi için 3 şart getirilmiştir. 

a) Güneşin etrafında dönmesi
b) Küresel yapıda olması
c) Yörüngesindeki gök cisimlerini temizlemiş olması

Plüton bu şartlardan c şıkkını yerine getiremediği için gezegen olmaktan çıkarılmıştır. 

 9) Uranüs gezegeninde yıllarca sadece bir mevsim yaşandığını duydunuz mu?

 Uranüs 98 derecelik eğimi ile diğer gezegenlerden oldukça farklıdır. Bu özelliğinden dolayı bir mevsim yaklaşık 21 yıl sürer. Bir yarısı 42 yıl güneş alırken, diğer yarısı 42 yıl karanlıkta kalır. 

 10) Güzellik kraliçesi Afrodit ile özdeşleştirilen Venüs'ün gerçek yüzünü tanıyalım mı?

 Gözlemlenen en parlak gezegen olan mitolojide Afrodit ile özdeşleşen Venüs hiç de bilindiği gibi değil. Venüs karbondioksitten oluşan atmosferi, 500 derece üzerinde yüzey sıcaklığı, şiddetli asit yağmurları, aktif volkanları ve devasa lav nehirleriyle adeta cehennem tabirine uygun bir yerdir. 

Diğer kısa ilginç bilgiler;
  • Astronotların giydiği kıyafetlerin tanesi 12 milyon dolardır.
  • A.B.D 1962 yılında uzayda, Hiroşima'ya attığından 100 kat daha etkili atom bombası patlatmıştır.
  • 1977 yılında uzaydan gelen ve 72 saniye süren sinyalin nereden ve nasıl geldiği hala tespit edilememiştir.
  • Yörüngede dolaşan uyduların en büyüğü olan uluslararası uzay istasyonu Dünya'nın etrafında saatte 28.000 km hızla dönmektedir.
  • Uzay'ın %73'ü karanlığa teslim olmuştur.
  • Uzaya ilk çıkan insan 1961 yılında Vostok 1 gemisi ile Yuri Gagarin'dir.
  • Uzay her gün genişlemektedir ve bilim adamları günümüzdeki imkanlarla uzayın sınırını belirleyememişlerdir.
  • Bir teleskopla uzaya bakan ilk kişi Galileo'dur.
  • Uluslararası uzay istasyonu şimdiye kadar en çok para harcanarak pahalı olması ile bilinen yapısıdır. Maliyetinin 150 milyar dolar olduğu söyleniyor.


Bu yazı www.listeyazilar.com sitesine aittir.
✔ Bu içeriği beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵

Hiç yorum yok:

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat edin.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayın.
4) Yorum yaparken aktif link eklemeyin.

Blogger tarafından desteklenmektedir.