Tarihi Bilgilerle Türkiyenin En Eski Şehri

ülkemizin-tarihinde-en-eski-şehir-hakkari

  Türkiye denilince sadece bir ülkeden bahsetmek haksızlık olur. Geçmişteki birikimlerine bakılacak olursa bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış toprakları ve geleceğe ışık tutacak eserleri ile önemli bir merkez konumunda. Kurulan bir çok yıkılmış ve ardında kendi tarihinden izler bırakmıştır. İnsanlar toplu halde yaşamayı öğrendiğinden beri şehirler kurmuşlar ve büyümüşlerdir. Her dönemin kendine has tarihi eserleri ve konuları vardı. İmparatorlukların kurulduğu ve yıkıldığı bu coğrafyada en eski şehir neresidir?

Hakkari Şehri

  Yapılan araştırmalar ve bulunan bazı eserlere göre bu bölgede Sümerler, Babiller, Asuriler ve Medler yaşamışlardır. Pers imparatorluğunun da bu bölgeye hakim olduğu bilinmektedir. İslam açısından incelendiğinde Hz. Ömer zamanında fethedildi ve Yavuz Sultan Selim zamanında 1536 yılında Osmanlı himayesine girdi ve Türk toprağı olarak kaldı. Çölemerik 1. dünya savaşında Ruslar tarafından işgal edilse de daha sonra kurtarılmıştır. Milli mücadele döneminde ise Çölemerik, Yüksekova ve Şemdinli ilçelerinden oluşan Hakkari il olarak kuruldu.

  Türkiye'nin en eski şehri olarak kabul edilen Hakkari çok eskiye dayanan mazisi ile önemli bilgiler veriyor. İlk çağlarda kale gibi görülmüş ve  savunma hattı olarak kullanılmıştır. Bu bölgedeki mağaralar incelendiğinde ilk çağlara ait kaya resimlerine rastlanılmıştır. Türkiye coğrafi açıdan büyük önem arz eder. İstanbul, Şanlıurfa, Konya, Sivas, Karabük, Bursa, Adana gibi illerimiz insanlık tarihine hizmet ediyor. Öyle ki UNESCO Karabük ilinin Safranbolu ilçesini koruma altına almıştır. Şanlıurfa da bulunan ve M.Ö 11000 yılına ait olduğu düşünülen Göbeklitepe höyüğü dünya tarihinde bilinen en eski mabeddir.

  Türkiye eşssiz doğal güzel güzelliklerinin yanında her daim insanlık için cazibe merkezi olmuştur. İllerimizin çoğunda tarihi açıdan zenginlikler ve kültürel birikimler vardır. Her bölgemizin kendine has gelenekleri, konumuna göre buluntuları, yeraltı zenginlikleri ve dünyayı ilgilendiren tarihi değerleri vardır. Tarihimizde bir çok eser bırakılmış ancak hepsi günümüze kadar korunamamış ya da başka ülkelerce eserler sahiplenilmiştir.Bu yazı www.listeyazilar.com sitesine aittir.
✔ Bu içeriği beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵

2 yorum:

  1. Gerçekten görülmeye değer çok güzel tarihi yerlerimiz var bilgilendirme yapmanız gerçekten harika bu tür yerlere değer vermeniz beni mutlu etti.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Türkiye'nin her şehrinde farklı hikayeler ve tarihi değerler vardır. Fırsat buldukça bu türden bilgiler paylaşmak itiyorum. Teşekkürler

      Sil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat edin.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayın.
4) Yorum yaparken aktif link eklemeyin.

Blogger tarafından desteklenmektedir.