Giyilebilir Teknolojinin Gelecekteki Yeri

giyilebilir-teknoloji-kullanım-alanları

Giyilebilir Teknoloji Nedir?

  Giyilebilir teknoloji aksesuar olarak ayrıca kullanılabilen ya da kıyafetin bir parçası olarak kullanılabilen ürünleri tanımlamak için kullanılan tabirdir. En önemli özellikleri internete bağlanarak cihaz ile ağ arasında veri aktarımı yapmasıdır. Çizgi film ve çizgi roman karakterlerinde bu teknoloji hayal edilmiş olsa da gerçekleşmesi bir hayli zaman sürdü. Jetgiller çizgi filmi 1960'lı yıllarda çizilmesine rağmen 2000'li yıllarda ancak bu gelişmeleri görebiliyoruz.

Giyilebilir Teknolojideki Gelişmeler

  2000'li yıllardan itibaren teknolojik ilerlemelerin arkası kesilmiyor. Her yeni bilgi başka bilgi ile birleşerek daha büyük bir gelişme sağlıyor. Çok değil bundan bir kaç sene önce akıllı telefon yoktu ve teknolojik yenilikten sonra en büyük gelişmenin giyilebilir teknolojilerde olacağı söyleniyor. Akıllı sensörleri sayesinde aldığı bilgileri akıllı telefon veya bilgisayarlara kablosuz internet üzerinden aktaran yeni giysiler baş döndürmeye devam ediyor.

  Güneş enerjisinden faydalanarak telefon şarj eden montlar, vücut ısınızı takip edebilen tişörtler, akıllı bileklik ve saatler ile erişim, acil durum bilgisi veren kolye ve yüzükler, her yüzeyde yazı yazmaya yarayan giyilebilir klavye ve kafaya takılan ekranları, sanal gerçeklik gözlükleri. Giyilebilir teknoloji sektörü henüz yeni olduğu için asıl gelişmelerin 10 sene içinde yaşanacağı söyleniyor. 2016 yılında değeri 29,92 milyar dolar olan giyilebilir teknoloji pazarının sadece 5 sene sonra 2021 yılında iki katını aşacağı öngörülüyor. Pazarın bu kadar hızlı büyümesindeki en büyük etken günlük kullanıma uygun ürünlerin piyasaya sürülmesi ve talep edilmesidir.

  Şu anda kullanılan ürünlerde işlevsel özellikler bulunuyor. Ancak henüz kişisel beğenilere hitap edecek tasarımlar mevcut değil. Üretici şirketler bu konuya ağırlık vererek sıradan bir gözlüğe teknoloji entegre edilebilmesi üzerine çalışıyorlar. Piyasadaki akıllı saat ve bilekliklerinde giyim tarzlarına göre uyumlu, ince ve daha doğal görünümlü olması için gelişmeler sürdürülüyor. Giyilebilir teknoloji sayesinde yeni meslekler yükselişe geçecek ve bir çok sektörün dönüşüm geçirmesine olanak sağlayacak. Bu ürünlerin en büyük özelliği veri toplayarak analizini yapmak olduğu için önümüzdeki yıllarda veri mühendisleri altın çağını yaşayacaktır. Ülkeler yasal düzenlemeler yaparak veri güvenliğini sağlamak için atılımlarda bulunacaktır.

  Giyilebilir teknolojilerin insanlık için en büyük faydası sağlık sektöründe olacaktır. Akıllı cihazlardan alınan veriler sayesinde kalp, tansiyon, şeker, solunum yolu hastalıkları gibi kronik rahatsızlıklar gözetim altında tutulabilecek. Bu sayede ihtiyaç olduğunda hastalara tıbbi yardım yönlendirilebilecek. Hastalıkların izlenmesi ve uygulanan tedavilerin etkisi gibi veriler sağlık sektörü için önemli olacak. Yapılan araştırmalarda 2020 yılından itibaren haberler gözlüklerden, saatlerden ve donanımlı giysilerden takip edilebilecek. Bu konudaki örnek çalışma İntel ile Amerikan giyim markası Chromat tarafından üretilen "Adrenaline Dress" gösterilebilir. 2016 ilkbahar-yaz koleksiyonunda vücut sıcaklığını ve adrenalin seviyesini ölçen elbise tanıtıldı. Yakın gelecekte gardıroplarda akıllı kumaşlardan üretilmiş giysiler yerini alacak.

  Giyilebilir teknolojinin etkileyeceği bir diğer sektörde turizm olacaktır. Akıllı gözlükler sayesinde kullanıcılar oldukları yerden gitmek istedikleri şehri turlayabilecek. Hatta yapılan çalışmalar uzayda dolaşma imkanı bile olabileceğini gösteriyor. Turizm bu şekilde kabuk değiştirecek ama şehrin tozunu yutmadan aynı hazzı almak mümkün mü? Çok zor. Bu gelişmeyle beraber sanal tur satışları söz konusu olacak. Bu teknoloji ağlarını her alana ulaştırarak gelişim sağlayabilir. Eğitim hayatında da teknolojik gelişmeler yaşanabilir ve defter yerine klavye, çanta yerine de gözlükler kullanılabilir. Özellikle dezavantajlı öğrenciler için duyulara hitap eden, deneyimsel eğitimi destekleyen gelişmiş teknoloji kullanılabilir.


  Giyilebilir teknoloji belki de daha ileri dönemlerde vücudumuza yerleştirilerek her alanda kullanıma sunulabilir. Bilim kurgu filmlerinde rastladığımız gelişmelerin yaşanması pek de şaşırtmasa gerek. Tüm ödemelerimizi, arabanın kapılarını, televizyon ve bilgisayar gibi aletlerin kumanda edilmesi gibi özellikler ile donatılabiliriz. Teknoloji öyle bir hal aldı ki akşam sefası çiçeği gibi tohumunun düştüğü yerde açıyor ve genişliyor. Bu gelişmelerin avantajları olacağı gibi bazı dezavantajları da olacağından ona göre güvenlik sistemleri ve önlemler alınacaktır. Gelecek gerçekten de heyecan verici. Hazır mısın?

Giyilebilir Teknolojiye Sahip Ürünler
 • Hava koşullarına adapte olabilen akıllı mont
 • Ultra ine giyilebilir elektronik deri ekran
 • Acil durumlarda polise ve ailenize sinyal gönderen takılar
 • Parmak ucuyla telefon konuşması yaptıran bileklik
 • İlişki sırasındaki performansı kaydeden akıllı prezervatif
 • Giyilebilir klavye Tap ile her yüzeyde mesaj yazma özelliği
 • Uzun yol şoförlerini uyanık tutan şapka
 • Stresi kontrol altına alan akıllı bileklik WellBe


Bu yazı www.listeyazilar.com sitesine aittir.
✔ Bu içeriği beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵

4 yorum:

 1. Akıllı mont geliştirme çalışmaları Ülkelerin askeri kaynakları geliştirme için üzerinde çalışılıyor.
  Stres bilekliğinden varsa alabilirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrudan strese iyi gelen bileklik varsa hepimiz alalım. Teknoloji bu insanlar yakın gelecekte kendi kendilerini bile tedavi edebilirler.

   Sil
 2. Evet geleceğin mesleklerinde bu konuyuda yazmıştım bu işte çok ekmek var :)

  YanıtlaSil
 3. ah ne güzel gelsin bunlar girsin hayatımızaaa :)

  YanıtlaSil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat edin.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayın.
4) Yorum yaparken aktif link eklemeyin.

Blogger tarafından desteklenmektedir.