Elektronik İmza Nedir? E-İmza Nasıl Alınır?

eimza-ne-işe-yarar

  Teknoloji engel olunamaz şekilde gelişmeye ve daha fazla alana yayılmaya devam ediyor. Sağladığı kolaylıklar ve maliyeti düşürmesi gibi etmenler teknolojiye yatırımları artırıyor. Resmi işlemlerin yürütüldüğü alanlarda e-imza teknolojisi geliştirilerek ıslak imzaya eşdeğer bir elektronik hizmet geliştirildi. Elektronik bir ortamdaki bir belgenin kim tarafından imzalandığının tespit edilmesi amacıyla belgeye eklenen ve kimlik doğrulama işleminin yapıldığı hizmete e-imza denir. 5070 sayılı Elektronik İmza kanunu ile 23 Temmuz 2004 tarihinde güvence altına alınarak gerçek kişiler tarafından kullanılması teşvik edilmiştir.

E-İmza Kimler Tarafından Veriliyor?

  BTK tarafından onay alabilmiş sağlayıcılar tarafından Türk vatandaşlarına sunulmakta olup akıllı kart aracılığı ile ulaştırılır. Elektronik imza talebi kurumlar için değil sadece gerçek kişiler için alınır. Bu sistemi kullanabilmek için akıllı kart okuyucuya bağlanmalı ve e-devlet gibi bu sisteme uygun platformlarda işlemler yapılabilir. Elektronik sertifika hizmet sağlayıcıları için güncel ve doğru bilgiye https://www.btk.gov.tr/elektronik-sertifika-hizmet-saglayicilari sayfasından ulaşılabilir.

Kanunda tanımlanan güvenli elektronik imzanın,
  • elle atılan imza ile aynı hukukî sonucu doğurması,
  • elle atılan imza ile aynı ispat gücünü haiz olması,
  • usulüne göre güvenli elektronik imza ile oluşturulan elektronik verilerin senet hükmünde olması ve bu verilerin aksi ispat edilinceye kadar kesin delil sayılması,
Kanunun hukuki açıdan getirmiş olduğu en önemli yeniliklerdir. E-imzanın güvence altına alınarak kullanımına teşvik edilmesi geleceğe önemli bir yatırımdır. 

Ne Avantajları Var?

  Bu sistem sayesinde gönderilen veride kimin nasıl değişiklik yaptığı ve bunun doğruluğu inkar edilemeyecek şekilde garanti altına alınmıştır. E-imza sayesinde e-devlet kapsamında bulunan tüm uygulamalar, kayıtlı elektronik posta sistemi ve Mersis kapsamındaki ticari sicil işlemleri, hizmet sözleşmeleri gibi daha bir çok işlem devlet güvencesi ile rahatlıkla yerine getirilebiliyor. Hizmet sağlayıcılar imza sahibinin talebi doğrultusunda, bilgilerin eksikliği veya sahteliği durumunda, kayıp ve ölüm durumlarında verdiği sertifikayı iptal etmekle yükümlüdür. İmza sahibi kişilerin bilgilerini muhafaza etmek ve üçüncü kişilerin eline geçmesini önlemekle sorumludur.Bu yazı www.listeyazilar.com sitesine aittir.
✔ Bu içeriği beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵

Hiç yorum yok:

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat edin.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayın.
4) Yorum yaparken aktif link eklemeyin.

Blogger tarafından desteklenmektedir.