Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

ayak-sağlığı-için-doğru-ayakkabı-seçimi

  Ayakkabı kadın erkek fark etmez hepimiz için en iyi tamamlayıcı aksesuardır. Günümüzde moda anlayışı o kadar hakim ki uyumsuz olduğunu düşündüğünüzde 10 çift ayakkabınız bile olsa eksik kaldığınızı düşünüyorsunuz. Kendimize olan güveni tazelerken aynı zamanda ayak sağlığımızı da düşünmeliyiz. Asıl önemli olan ayağımızda nasıl durduğu değil içinde ne kadar rahat ettiğimizdir. Sırf yakışıyor diye yanlış ve uyumsuz bir ayakkabı seçtiğinizde duruş pozisyonunu ve ayak formunu bozabilir.

  Ayakkabılar özellikle kadınların daha çok önem verdiği aksesuardır. Topuklu, spor, babet, çizme, bootie gibi bir çok farklı model ve türleri. Ayakkabı seçerken o günün programına uygun olanı seçerken mutlaka ki havalı görünmeyi de eksik etmeyiz. Yaptığınız programda uzun yürüyüşler sizi bekliyorsa ve sadece yakıştığını düşündüğünüz için topuklu bir ayakkabı giyerseniz, spor ayakkabının ahı tutar ve sizi gün boyunca acı çekmeyle baş başa bırakır. Kendinize eziyet etmek yerine doğru zamanda doğru ayakkabı seçimini göz ardı etmeyin. Ayak sağlığınızı ve sağlam adımlarınızı daha çok önemseyin.

Ayakkabı Nasıl Seçilir?

  • Ayakkabının iç kısmı çok kaygan veya sert olmamalı. Her ikisinde de ayağınıza zarar verecek unsurlar barındırır. Bunun yerine ortopedik olarak ayağınıza göre şekil alabilen taban olmasına özen gösterin. 
  • Sivri burunlu veya uzun topuklu ayakkabılardan mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Bu tür ayakkabıların uzun süre giyilmesi postur denilen duruş bozukluğuna ve önemli hastalıklara sebep olabilir.
  • Ayakkabı alırken yapılan hatalardan biri de kalıbının dar olmasına rağmen zamanla açılır mantığıdır. Ayağınızı zorlayarak rahatsız etmek yerine tam uyumlu ve rahat edeceğiniz kalıplarda seçim yapmalısınız.
  • Ayak başparmağınız ile ayakkabının bitişi arasında yarım santim boşluk olmasına özen gösterin. Önce ayak sağlığının önemli olduğunu unutmayın.
  • Ayakkabı alırken yediğiniz yemek kadar önem verin. Sağlıksız beslenmek ne kadar ucuz ise ayak sağlığınızı bozan ayakkabılarda o kadar ucuzdur. Kalitesinden emin değilseniz sadece ucuz olduğu için satın almayın. Ayakkabıya ayırdığınız bütçeyi sağlığınız için bir yatırım olarak kabul edin. 
  • Ayakkabı seçerken taban esnekliğini kontrol etmek için elinize alın ve biraz zorlayın. Kolay esnemiyorsa sizi rahat hareket ettirmeyeceğinden o ayakkabıdan uzaklaşın. Bu tür ayakkabılar sizi daha çabuk yorar ve fazladan enerji kaybına sebep olur.


Bu yazı www.listeyazilar.com sitesine aittir.
✔ Bu içeriği beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵

1 yorum:

  1. "Ayakkabı almada puf noktalari" için editöre tesekkuler

    YanıtlaSil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat edin.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayın.
4) Yorum yaparken aktif link eklemeyin.

Blogger tarafından desteklenmektedir.