Öleceğiniz Tarihi Bilmek Nasıl Olurdu?

ne-zaman-öleceğinizi-bilmek-istermiydiniz

  Başlığı okuyunca aklınızda sorular belirmeye başlamıştır. Bende bunu bir yerde gördüm ve düşüncelerimi yazmak istedim. Düşünün ki evde oturuyorsunuz veya iş yerinizde bilgisayarın başındasınız ve mesaj geliyor. Sayın X kişi 14 yıl 6 ay 25 gün 6 saat sonra öleceksiniz! Bu mesajdan sonra acaba hemen planlar mı yapılır yoksa daha çok var diye rahatlama mı gelir bilemedim. Ne zaman öleceğimizi Allah bilir tabi ama varsayım olarak böyle bir teknolojik güce erişilmiş olsa bence korkutucu olurdu. Kimisi uzun yaşayacağı için belki sevinirdi ama hayatın ona hangi zorlukları getireceğini bilemezdi tabi. Kimisi içinde belki sayılı saatler kalmıştır ve plan yaparken zamanın tükendiğini fark eder. Benim içim gıcıklanır ve 20 yıl var dese de sadece yapamayacaklarımı düşünürdüm. Bazıları hemen yerim, içerim, gezerim ve dünya nimetlerinin tadına varırım diye düşünebilir. Ancak 20 yıl sonra çocuğumun asker olduğunu göremeyecek olacağım, torunumu görme ihtimalim olmayacak, bana dede diyen birisi olmayacak, sevdiklerimin ölümlerini görmek zorunda kalacağım gibi sorularla geçen bir zamanım olurdu ve sanırım psikolojim yerlerde olurdu.

  Bizim ecel geldiği zaman kaçamazsın sözüne örnek olması için şöyle bir düşünün. Birisine bu mesajlardan biri geldi ve sadece 2 dakikası kaldı. Bu sırada duşta ve saç kurutma makinesi suya yakın bir yerde. Hemen saç kurutma makinesinin fişini çekti. O panikle kapıyı kilitlediğinden emin oldu. Ocağın gaz kaçırmadığını kontrol etti. Her şey tamam derken dolabın üstündeki konserveyi düzelteyim derken dolap üstüne düştü ve öldü!

  Başka bir örnek olarak da yaşayacağı daha 80 yıl olduğunu öğrenen adam bunu denemek için camdan aşağı atlar. Nasıl olsa daha vaktim var diye düşünür ama aşağı düştüğü yerde başka birinin üstüne düşer. Çünkü o kişinin günü dolmuştur. Adam öldürmekten 30-40 yıl hapis yatar ve kalan ömrünün yarısını hapiste geçirir. Ne tuhaf olurdu değil mi? Yatalak bir hastanın bakıcısı olan hemşireden daha uzun yaşaması nasıl olurdu? Pek adil görünmüyor değil mi? Aslında ecel de böyle bir şey ne zaman geleceğini bilemezsin ve onun için doğru kişi olmak için çabalarsın. 

  Farklı bir bakış açısı getirdiği için bu soruyu sorgulamak ve insanların neler yapacağını düşünmek hem korkunç hem de komik geldi. İnsanların değeri zamanı uzun olandan kısa olana doğru olsaydı, işe girerken cv yerine ne kadar yaşayacağı sorulurdu. Meğer insanın kaderiyle beraber yaşaması ne büyük özgürlükmüş. Yaşıyorsun ama ne zaman öleceğini bilmiyorsun bu nedenle de kendine her daim çeki düzen vermek zorundasın. Acaba ne zaman öleceğini bildiğin birini kaybettiğin zaman üzüntün azalır mıydı? Yoksa o gün yaklaştıkça daha çok mu kahır yüklenirdi? Saçma gelse de zihni kurcalamak için bu soruya kendi cevabınızı vermek isterseniz yorum alabilirim.Bu yazı www.listeyazilar.com sitesine aittir.
✔ Bu içeriği beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵

2 yorum:

 1. Belki daha az günah işlerdik bu kesin....
  Alın yazısı ile ilgili efsaneler var ama...Yinede tarihi bilmemek daha iyidir diye düşünüyorum.
  Soluksuz okudum.Değişik bakış açıları da beni hayata bağlıyor.Teşekkürler editör...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. belkide daha fazla hata yapardik nasil olsa hersey belli..

   Sil

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat edin.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayın.
4) Yorum yaparken aktif link eklemeyin.

Blogger tarafından desteklenmektedir.