Ebabil Kuşunun Özellikleri ve Hikayesi

ebabil-kuşunun-hikayesi

  Ebabil kuşları yapı olarak biraz daha büyük olmalarına karşın Kırlangıç ile benzer görünümdedir. Yaşam süreleri ve farklı özellikleri ile çoğu zaman araştırmalara konu olmuş ve ilgi çekmiştir. Bir kuşu düşünün ki tüm ömrünü uçarak geçiriyor ve sadece üremek için iniyor. Yerde Ebabil kuşu görmek çoğu inanışa göre bütün bir yılın iyi geçeceğine dair işaret kabul edilir. Kanatları bumeranga benzerdir ve kuyrukları küçük çatallı bir yapıdadır. Renkleri ağırlıklı olarak kahverengi olur ama gökyüzünde siyaha bürünür. Bu kuş türünün ortalama yaşam süresi 20-25 yıl olarak doğrulanmıştır. Baharın habercisi bu kuşlar yaz aylarında oldukça yüksekten uçtuğu için pek görülmez. Ebabil kuşları en uç noktalarda barınırlar ve yuvalarına çok hızlı girip çıkarlar.

  Ebabil kuşları uyumak içinde yere inmez ve bu işini gökyüzünde halleder. Yuvalarını inşa etmek için diğer kuşların aksine kırsal ve sessiz yerleri değil bildiğimiz şehir yapılanmalarını tercih ederler. Bu nedenle şehirlerde Ebabil kuşu görmek daha mümkündür.

✪ Ebabil Kuşunun Genel Olarak Özellikleri

1) Daima yüksekten uçar ve sadece üremek için inerler. Beslenmek, dinlenmek veya uyumak için yere inmezler.
2) Yaz aylarında daha yüksekten uçtukları için görmek çok zordur.
3) Araştırmalarla tespit edilerek doğrulanmış ömür süresi 20-25 yıldır.
4) Yuva için şehir yaşamını tercih ederler ve çatıların en uç kısımlarını kullanırlar.
5) Bumeranga benzeyen kanatları ve çatallı kuyrukları vardır.
6) Uçarken hiçbir şekilde kanatlarını kapatmamaları onlara has özelliktir.
7) Çok hızlı hareket ettikleri için öncelikleri her zaman diğer canlılardan kaçmaktır.
8) Buldukları çoğu şeyi yerler ve beslenme ihtiyaçları az olduğu için az da olsa yere inebilirler. Genelde uçan canlıları yakalayarak beslenirler.
9) Yere indikleri zaman tekrar kalkmaları ve uçmaları neredeyse imkansızdır. Bu nedenle yuvalarını yükseklere yaparak kendilerini boşluğa bırakırlar.
10) Ebabil kuşları uçarken çiftleşirler ve tek eşli kuş türlerindendir.
11) Ebabil kuşları oldukça seridir. Uçuş hızı olarak ilk sıralarda yer alır.
12) Sürüler halinde uçmayı tercih ederler.
13) Ebabil kuşları yuvalarına çok kısa süre gelir ve yavrularını besler. Daha sonra terk eder ve yavrular diğer kuşlara göre daha erken kendi başına kalır.
14) Dört farklı türü vardır. Koyu kahverengi ebabil, Boz ebabil, Küçük ebabil, Ak karınlı ebabil.

Ebabil Kuşu Hikayesi
Ebabil kuşu hikayesi nedir diye merak edenler için bu bölümde kısa bilgi vermek istiyoruz.  Ebabil kuşu Kuran- Kerim içerisinde yer almaktadır. Bu sure içerisinde ebabil kuşunun nasıl önemli bir görev üstlendiği belirtilmiştir. Kabe’yi yıkmak ve İslam’a zarar vermek için gelen İslam düşmanları olarak bilinen güçlere ve Fil ordusuna karşı çok güçlü bir savunma üstlenmiştir.
Sure içerisinde geçen hikayeye göre Fil ordusuna karşı Kabe’yi gagalarıyla taşıdıkları taşlarla savunmuştur. Taşıdıkları ve biriktirdikleri taşları gökten üzerlerine atan ve adeta taş yağmuruna dönüştüren ebabil kuşları İslam’ın yayılmasında çok önemli olmuştur. Ebabil kuşları sayesinde düşman orduları Kabe’yi yıkamamış ve savaşı kaybetmiştir.Fil Suresi içerisinde yer alan Ebabil kuşunun hikayesi bu şekildedir. Kuran-ı Kerim içerisinde yer alan ender kuşlardan biridir diyebiliriz.Bu yazı www.listeyazilar.com sitesine aittir.
✔ Bu içeriği beğendiyseniz lütfen paylaşın ⤵

2 yorum:

YORUM YAPARAK KATKIDA BULUNABİLİRSİNİZ...

1) Yaptığınız yorumun, yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2) Yazım ve dil bilgisi kurallarına mümkün olduğunca dikkat edin.
3) Kullandığınız üslubun sizi yansıttığını unutmayın.
4) Yorum yaparken aktif link eklemeyin.

Blogger tarafından desteklenmektedir.